KALOTIN FESTIVAALIT & KONSERTIT 2016-2017

Väylän Pyörre listaa tärkeimmät kevyen musiikin tapahtumat Pohjois-Kalotilta; Suomesta, Ruotsista ja Norjasta. Emme pyri keräämään kaikkia juhlia, vaan tarjoamaan vaihtoehtoja eri musiikin sektoreilta, eri puolilta pohjoista periferiaa.

summer-festivals

★ TAMMIKUU 

TUNTURIBLUES, Saariselkä 22.- 23. 1.

Slim Butler Trio feat. Andrew Black (USA), Swamp Ash feat. Rock-Jerry, Eero Raittinen & Eldis

SKáBMAGOVAT(Kaamoskuvat), Inari 21.–24.1.

Niillas Holmberg & Šuvvaboját, Amoc ja Ailu Valle & Trio Boogiemen

PYHÄ WINTER UNPLUGGED 28.-31.1.

Ismo Alanko, Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Duo kummitusjuna (Jouni Hynynen ja Miitri Aaltonen), Talonpoika Lalli, Kari Peitsamo, Marjo Leinonen & Car Keyes, Reindeer Kalashnikov, Rebels (Kemijärvi), WUP All Star Artists: Sami Pitkämö, Johanna Försti, Aki Louhela, Pyhä Ski Band, johtajana Tappi Maunuvaara

YLLÄS JAZZ BLUES 28.-31.1.

Tuomari Nurmio & Hoedown, Eero Raittinen, Dave Lindholm, Marjo Leinonen, Severi Pyysalo, Wimme Saari …http://www.yllassoikoon.fi/ohjelma_yjb16.html

NORDLYSFESTIVALEN 29.1-7.2. Tromssa, Norja

Lill Lindfors, Mike Stern & Jann Gunnar Hoff Quartet, Bo Kaspers Orkester, Mari Boine…http://www.nordlysfestivalen.no/

★ HELMIKUU ★

YLLÄS HUIPULLA PUHALTAA 5.-7.2

…Pirkka-Pekka Petelius, Irina, Sami Pitkämö & Boston Promenade…

PAKKASUKKO BLUES N´JAZZ 5 – 7.2. Kemi

Nikki Hill (USA), Django Lassi (Ger), Bo Weavil (Fra), Jump 4 Joy (Swe), Honey B and the T-Bones, White Knuckles Trio, Saverio Maccne & Double Ace (Arg/Fin), Frim Fram Quartet, Olli O. & Mighty Shitty, Jo`Buddy One Man Band, Mika & Pullasormet plays Procol Harum, Pigmill, Ruokangas Duo, DJ Frankly Jo… http://www.pakkasukko.com/

LAPLAND TATTOO WEEKEND 12.-13.2. Tornio

Maj Karma, The 69 Eyes, Mötherhead, Horse Face Dog, Jenny & The Jarnos, DG La Fuente, Hevikaraoke… http://www.laplandtattoo.com/

★ MAALISKUU ★

VINTERFESTUKA 4.-13.3. Narvik, Norja….Norrbotten Big Band feat. Jojje Wadenius, Madcon, Admiral P, Vamp

http://www.vinterfestuka.no/vu.aspx

MARIANPÄIVÄT 11.-13.3. Enontekiö, Hetta
OULUN MUSIIKKIJUHLAT 11. – 24.3.
Verneri Pohjola Quartet,  Dalindèo, Ricky-Tick Big Band & Julkinen Sana,  Rumpunovelleja: Teppo Mäkynen, Jussi Kannaste, Tommy Lindgren, Rajaton sings The Beatles, Oulu Sinfonia…http://omj.fi/
HETAN MUSIIKKIPÄIVÄT 22.-27.3. Enontekiö
Barocco Boreale, Hanna Ekola, Kreeta-Maria Kentala, Virpi Salo, Kamarikuoro Utopia..http://www.hetanmusiikkipaivat.fi/
EASTER BLUES 25.-26.3, Lappia.talo, Rovaniemi
Silvennoinen-Maijanen Band, Slim Butler Trio, Micke Björlöf & Blue Strip…
SAMISK MUSIKKFESTIVAL (Sami Easter festival) 23.-26.3. Kautokeino, Norja
Jon Henrik Fjällgren, Johan Anders Bær & Dronefolk, Nils Henrik Buljo
SAIJAZZ 26.3. Saija, Salla (20.00-0.30)
Jukka Perko trio, Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Ida Elina

★ HUHTIKUU ★

★ TOUKOKUU 

2017

★  KESÄKUU ★

HILJAISUUS-festivaali 7.-10.6. Kaukonen, Kittilä…Jukka Perko & Mikko Perkola, Stringpurée Band,  Lauri Sallinen….http://hiljaisuusfestivaali.info/

ALTA SOUL & BLUES 8. -10. 6. Alta, Norja…Micke Bjørkløf & Blue Strip (FIN), Ida Maria, Cazadores, Krissy Matthews
 … http://altasoulogblues.no/
SODANKYLÄN ELOKUVAJUHLAT 14. – 18.06……Hanna Schygulla, Sinikka Sokka, Paula Vesala… www.msfilmfestival.fi

MIDNIGHT SUN MEET 17.-18.6. Jällivaara, Ruotsi… Linda Gail Lewis, The Boppers, Rocket 88http://www.msmeet.com/

POSION JUHANNUS 24.6….Alex Kunnari Electric Retro Tour… http://www.posionjuhannus.fi/

KIRUNAFESTIVALEN  29.6 – 2.7. Kiiruna, Ruotsi…Magnus Uggla, Weeping Willows, Johnossi, Sofia Jannok, Lisa Lystam…http://kirunafestivalen.nu/

★ HEINÄKUU

KALOTTJAZZ & BLUES  30.6. – 1.7. Aine Park, Tornio…Nina Mya, Kauko Röyhkä & Severi Pyysalo feat. MaaritRamblin’ Minds (SWE)Honey B. & T-Bones, Osmo Ikonen Swings, Tomas Janzon Trio (Swe)

BESKAN LUOSSA ROCK 1.-2.7.  Beskenjárga; Kaarasjoki, Norja… Jon Henrik Fjällgren, Intrigue, Ravggon, Arvvas, John Máhtte Utsi,  John André Eira

MÖLJÄ BLUES NIGHT 8.7. Oulun kesäteatteri….Mike Zito (USA), Bryn Jones (UK), Ida Bang & Blue Tears (SWE), Ben Granfelt Band…http://www.moljablues.fi/

LAPPARIN SYKE 8.7. Club Teatria, Tornio… Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Viikate, Battle Beast, Tuohimaa…

KEMIJÄRVEN YÖTTÖMÄT YÖT 7.- 8.7… Suzi Quatro (UK), Dr. Alban (Swe),Rednex (Swe), Jorma Kääriäinen, Lasse Hoikka & Souvarit, Vesterinen yhtyeineen, Aki Louhela Band, Muska, Agents, Arttu Wiskari, Tuure Kilpeläinen, Pasi Kaunisto (sunnuntaina kirkossa)

PAJALAN MARKKINAT 5.- 9.7. Raj-Raj Band, Magnettes, Favorite Hippies…

 MIDNATTSROCKEN  6.- 9. 7 Lakselv, Norja… Lita Ford (USA), Ugly Kid Joe (USA), Nazareth (UK), Aqua(DEN)…

SUMMER PARTY NALLIKARI  7.-8.7. Oulu Gunther (SWE),  Steve ’N’ Seagulls, Rednex (SWE), Reel2Real / The Mad Stuntman (USA), E-Rotic, Petri Nygård, Waldo’s People, Mäkki… 

LULEÅ HAMNFESTIVAL   5.- 8.7 Luulaja…Titiyo, Hurula, Miss Li…

TAIGAFESTIVAALIT 10.-11.7  Tankavaara, Saariselkä….Ravggon, Čođđu, Azis, Kevin Boine (NOR)…www.taigafestival.fi

 ULEÅBORG FESTIVAL  OF PSYCHEDELI14.–15.7. Oulu…Electric Moon (GER), Esa Kotilainen, Mara Balls, Jess And The Ancient Ones, Tähtiportti, Risto… 

SOMMARFESTEN KALIX 15.-23.7: ”En Kväll För Kalix” 21.7 = Baskery, Thobbe Englund (x-Sabaton), Wildliw, Stefan Nilsson, Tove Burman, Camilla Håkansson…

CLASSIC MOTORMEET 13.-15.7. Haparanda, RuotsiThe Legends, Micke Muster

LK:N KIMALLUS  13.-15.7. Rovaniemi…Mark Harman & The Hot Rod Rhythm Boys, Turo`s Hevi G, Astman Brothers, ….

RIDDU RIDDU 12.-16.7. Kaivuono/Kåfjord, Norja…Angel Haze (USA), Radik Tyulyush (Tuva), Mette Henriette, Ailu Valle…

KESÄKISSABLUES 14.7. Kemi…Saverio Maccne, Blackriver Bluesman & Bad Mood Hudson…

FLAKASAND ROCK & BLUES  15.7. Morjärv, Ruotsi…Canned Heat (USA), BB & The Blues Shacks,
The Döörs..

EASY LIVING IN KEMI 14.-23.7……Lauri Tähkä, Juicerock, Kemi-rock, Rondelli…

KAMOON KAAKAMOON- Alapää soi  23.7. Kaakamo, Tornio…Jari Sillanpää…

YLLÄS SOIKOON 19.-23.7  Äkäslompolo….Jari Sillanpää, Korsuorkesteri, Jarkko Honkanen, Tommi Soidinmäki, Susanna Heikki, Teemu Roivainen, Kauno Kaulanen…

ISKELMÄKesäROVANIEMI 21.- 22.7. Ounaspaviljonki, Rovaniemi… Jari Sillanpää, Yö, Lauri Tähkä, Laura Voutilainen, Suvi Teräsniska, Tuure Kilpeläinen, NeljänSuora…

BUKTA OPEN AIR  20. – 22.7. Tromssa, Norja…Alice Cooper (USA), Ane Brun (SWE), Motorpsycho…

ÖVERTORNEÅ CRUISING 22.7. …Rude Runners (70`s Hurriganes show), The Norwegian Creedence show, TT Grace 

GAMAS BLUES 21.-23.7. Inari & Kaamanen…Slim Butler & Slim Cuts, Pepe Petranen, ORTJU, Malpractice, Dr. Patala & Organic Healers...

RUN TO 60`s 28.-30.7. Kemi…. Twangfellas, Flyin’ Blind feat. Dimitri Keiski, Grooving High Allstars, Teemu Ylinikka & The Hillevi Street Band, Dimitri Keiski, Maya Paakkari & Frozen Hippies.

QSTOCK  28.- 29.7  Oulu, Kuusisaari…Alice Cooper (USA), Marilyn Manson (USA), Danko Jones (CAN), Miriam Bryant (SWE), Imperial State Electric (SWE), Haloo Helsinki, Chisu, Michael Monroe, Radiopuhelimet,  Profeetat, Antti Tuisku…

DANSKLACKEN PÅ DOSAN 28.- 29.7. Karesuando, Ruotsi…Willy Clay Band, Raj-Raj Band, Höstorkestern, Hanna Nutti, Kevin Boine…

MáRKOMEANNU xxxxxxIVALON ROCK-BAARIFESTARIT  28-30.7.  Ivalo River Camping……MEÄN VESTIVAALIT 29.- 31.7. Äkäslompolo……

★ ELOKUU ★

ELOKUU

PYHÄ UNPLUGGED  3.-6.8.  Pyhätunturi ★ Tuomari Nurmio, Samuli Putro, Costello Hautamäki, Taiska, Eläkeläiset, Vesterinen Yhtyeineen, Maarit ja Sami Hurmerinta, Eini…https://pyha.fi/tapahtuma/pyha-unplugged

ELOJAZZ   3.-6.8. Oulu    Verneri Pohjola Group:Pekka, G.V.A. Bach,
Tim Hagans Quintet  feat. Jerry Bergonzi, Trio Toffa, Felix Zenger &
Petteri Sariola, Janne Mikkonen 4tet, ..…http://www.elojazz.com/

SATAMA OPEN AIR  4.–5. 8. Kemi  ★ Bo Kaspers Orkester (SWE), Popeda, Mikko Kuustonen,Chisu, Anna Puu, Irina, Michael Monroe …www.satamaopenair.fi

SIMEROCK  11.- 12.8. Ounaspaviljonki, Rovaniemi   Robin, Juha Tapio, Pete Parkkonen, Tre-Funk III, Haloo Helsinki, Ellinoora,  90`s; Captain Jack, E-Rotic & Daze……www.simerock.com

VARANGERFESTIVALEN  10.-14. 8 Vesisaari/Vadsö, Pohjois-Norja   Mari Boine (SÁPMI). Lisa Ekdahl (SWE), Cleaning Women (FIN),  Movits (SWE)...www.varangerfestivalen.no/

LUOSTOCLASSIC   10.- 13.8.   60°-kvintetti, Riku Niemi Orchestra feat. Kyösti Mäkimattila, Oulu Sinfonia, Ylioppilaskunnan Laulajat….http://www.luostoclassic.fi/fi/etusivu.php

MUSIKENS MAKT  18.-19.8.  Gültzaudden, Luulaja   …..http://musikensmakt.se/

IJAHIS IDJA  19.-21.8 Inari   ÁRA, Ravggon… www.ijahisidja.fi

JÄNKHÄLLÄ JYTISEE  16.- 20.8. Saariselkä, Ivalo   Jorma Kääriäinen, Tuure Kilpeläinen, Viikate, Grooving High Allstars, Tervettä Tavaraa, Christa Huikko Bandhttp://www.tunturihotelli.fi/fi/jytisee

KUUSKAN PALUU  25.–27.8.  Kuusisaari, Oulu ★ Apocalyptica, Eppu Normaali,Paula Koivuniemi & Oulu All Star Big Band, Oulu Sinfonia…

 MAASEUDULTA KÄSIN– messut 26. – 27.8 Tervola…Kaseva, Club For Five, No Swaps…

YTTERSTI, musik under augustimånen Kalix www.yttersti.se….

SYYSKUU 

KINO YLLÄS– elokuvia taivasalla  31.8.-4.9. …

SOMPIOROCK   8. -9.9…. Mira Luoti, Jari Marjala, Jepa & Friends, Iskuporakone feat. Tanja Vähäsarja, Tre Homones, Shut The Funk Up!, Putkiradio Band,  Iskuporakone feat.Jaana Isokangas, Lyijykomppania

RUSKAROCK & CULTURE 1.- 2.9.  Olostunturi… Jore Marjaranta (pe), Jani Wickholm (la) Polar Kodassa.

LOKAKUU 

MARRASKUU 

ROCK`n ROLL & BLUES NIGHTS…25. -26.11. Tankavaaran Kultakylä, Inari…

KAAMOSJAZZ  23.-26.11 Saariselkä, Inari….

JOULUKUU 

RUSKASWING &ROOTS`N RIVER BLUES 2017 ei)

………………2017………………………….

CLUB TEATRIAN avajaiset 21.1…Lappari, TornioSonata Arctica, Thunderstone…

TUNTURIBLUES, Saariselkä 20.- 21.1….Eero Raittisen Eldis, Hustle Fuzz, South Paw Steel And Twang…

SKáBMAGOVAT(Kaamoskuvat), Inari 26.-29.1….

YLLÄS JAZZ BLUES 26.-29.1…The Filthy Six (UK/FIN), Joshua James (USA), Eero Raittisen Eldis, Ulla Pirttijärvi & Ulda, Blue Stone, Birger´s Ragtime Band..http://www.yllassoikoon.fi/ohjelma_yjb16.html

 

NORDLYSFESTIVALEN 27.1-4.2. Tromssa, Norja…http://www.nordlysfestivalen.no/

PAKKASUKKO BLUES N´JAZZ  3.-4.2… Eero Raittinen & Hustle Fuzz, Mark Harman(UK), Milo & Moses, Django Lassi (GER), Lindvall Lads (SWE), Kenneth Sjöwalls Dixie Dudes, Twisters, Dimi Salo, Alko Funk Unit tribute to Prince & DJ Butcher Pete

BÄTTRE FOLK I FJÄLLEN… 3. – 4.2. Pyhätunturi….

JERRY WILLIAMS…3.2. klo 19.30(swe) Kulturens hus, Luulaja

ERJA LYYTINEN…13.2….Korundi, Rovaniemi

WILKO JOHNSON…15.2. 45 Special, Oulu

ANIMALS….18.2.   Ponde, Haaparanta

PYHÄ WINTER UNPLUGGED 9.-12.3…Antti Reini Duo, Kari Peitsamo, Osmo Ikonen, Mauno Ahonen, Tuure Kilpeläinen, Lenni-Kalle Taipale, Sami Pitkämö, Marzi Nyman, Jaakko Laitinen ja Väärä raha, Tilhet, pajut ja muut, 

RAJ-RAJ BAND….6.5.  Haparanda Folkets Hus

STEVE GADD BAND (USA) 27.04. Pohjankartano, Oulu

BASKERY…21.7. Kalix

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

VÄYLÄN PYÖRRE TEKI 2016 VUOSIKÄVIJÄENNÄTYKSEN 239 333 (ilman puhdistimia, kuten kaikki ilmoittavat), 

TOVEIDEN YÖ: https://yle.fi/aihe/yle-radio-suomi/toiveiden-yo-toivo-levya

SEKAHAKU: https://yle.fi/aihe/yle-radio-suomi/sekahaku-laheta-postia

NELJÄN VUOSISADAN TORNIOLAISMUUSIKKO
https://www.guitarworld.com/news/vote-for-the-greatest-blues-guitarists-of-all-time?fbclid=IwAR1RzPzOa39wQ2hFSdSB9G07shLTo84NGgV5avdNzmrhufGrNlTEGM-hOuI

CAVA: https://www.canva.com/design/DAD24j9zOsQ/Zw9-NaxdVk-M7HCB0S4R1w/edit

NELJÄN VUOSISADAN TORNIOLAINEN MUSIIKKIVIIHDYTTÄJÄ (1.1-14.2.2021)

  1. CMX = 144
  2. JARI VESA = 95
  3. ZACHARIUS CARLS GROUP = 81
  4. TERVEET KÄDET = 79
  5. ESKO RAHKONEN = 59
  6. GREEDY PIG = 49
  7. MELODONNAT = 34
  8. BATTAGLIA NOBILITY =31
  9. FREE RIDE = 27
  10. SAVERIO MACCNE =24
  11. JUKKA POIKA
  12. TUOMAS LAMPELA
  13. KAMARIKUORO ARIOS
  14. TORNION MIESKUORO
  15. TONY REBEL
  16. MIKA JEFREMOFF
  17. LAMBS
  18. WILD THINGS
  19. MIRA SUNNARI
  20. ESA RAUTIAINEN
  21. ARJA SIPOLA
  22. NINA ”MYA” HÖYNÄLÄ
  23. MOSES HAZY
  24. TONICS
  25. RYTMIPOJAT
  26. KALKKIMAAN PAPPI
  27. HEIMO HAITTO
  28. PAAVO KULJU
  29. MIKIN VINTTI
  30. PENTTI LAITINEN
  31. LAURI PYYNY
  32. JUKKA OLLILA
  33. REIJO RISSANEN
  34. JOONAS WIDENIUS
  35. JARMO VIRTANEN
  36. VÄINÖ HANHELA
  37. TUOMO HAAPALA
  38. GUSTAF APPELBERG
  39. MARTTI ESKELINEN
  40. KAUKO RAPAKKO

KAUKO RAPAKKO

MARTTI ESKELINEN

GUSTAF APPELBERG

TUOMO HAAPALA

VÄINÖ HANHELA

JARMO VIRTANEN

JOONAS WIDENIUS

REIJO RISSANEN

JUKKA OLLILA

SAPATTIVUOSI

VEIKKO KARI

LAURI PYYNY

PENTTI LAITINEN

MIKIN VINTTI

PAAVO KULJU

HEIMO HAITTO

KALKKIMAAN PAPPI

RYTMIPOJAT

TONICS

MOSES HAZY

NINA ”MYA” HÖYNÄLÄ

ARJA SIPOLA

ESA RAUTIAINEN

MIRA SUNNARI

WILD THINGS

LAMBS

MIKA JEFREMOFF

TONY REBEL

TORNION MIESKUORO

KAMARIKUORO ARIOS

TUOMAS LAMPELA

JUKKA POIKA

SAVERIO MACCNE

FREE RIDE

BATTAGLIA NOBILITY

MELODONNAT

GREEDY PIG

ESKO RAHKONEN

TERVEET KÄDET

ZACHARIUS CARLS GROUP

JARI VESA

CMX

Mira Sunnari: Sade

Haastattelut

Iltalehti: https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/1b4a506d-e831-43c5-b62b-815ae446a511

Lapin Kansa: https://www.lapinkansa.fi/palo-musiikkiin-on-vahva-tangokuningatar-mira-sunn/3483570

Radio Pooki: https://www.radiopooki.fi/ohjelmat/marjan-kanssa-kahavilla/a-204165

Yle Kemi: Risto Koskinen & Radiosuomi.se/Radio Södertälje: https://radiosuomi.se/Haastattelut2020/mirasunnari.mp3

Yle Radio Suomi-soitot; 

Tarja Närhin Iskelmäradio: https://areena.yle.fi/audio/1-50764923

Kalevi Pollarin Jokaniemen Sävelradio: https://areena.yle.fi/audio/1-50770325

Tiskijorma-Jorma Hietamäki: https://areena.yle.fi/audio/1-50775366

Maija Salmisen Paikka Auringossa: https://areena.yle.fi/audio/1-50795732